Dobra książka, Matka jej córki

Matka jej córki – książka, której autorką jest Daniela Petrova

Wstrząsająca książka opisująca, jak zwykła ciekawość może niespodziewanie przerodzić się w obsesję

Książka niewątpliwie daje nam mnóstwo emocji zarówno tych pozytywnych, jak i tych negatywnych, lecz można śmiało powiedzieć, że zarówno jedne, jak i drugie są nam jak najbardziej potrzebne. Wśród książek istnieją te mniej lub bardziej poruszające. Czasem warto sięgnąć po książkę, która będzie opisywać historię bardziej emocjonalną, lecz jednocześnie być może skłoni nas do pewnych refleksji, przemyśleń i pokaże nam problem, który może się okazać ważny i jednocześnie interesujący. Jeśli takiej książki szukamy, “Matka jej córki” będzie dla nas idealną propozycją. Książka ta opisuje tak poruszającą historię, że można śmiało oraz z pewnością powiedzieć, iż gdy już sięgniemy po tę powieść, nie będziemy się mogli od niej oderwać. Dzięki niej chociażby na chwilkę zapomnimy o całej otaczającej nas rzeczywistości, o wszystkich naszych problemach, obowiązkach, zmartwieniach i przeniesiemy się w zupełnie inny świat pełen postaci o niesamowicie intrygujących osobowościach. Gdy zaczniemy śledzić historię opisaną w “Matka jej córki“, będziemy z niepokojem oraz jednocześnie zaciekawieniem czekać na to, co się dalej wydarzy. Możemy także wraz z bohaterami tej książki przeżywać to, co oni, utożsamiać się z nimi, lub po prostu rozmyślać nad problemem opisanym w tej historii i nad tym, jak bardzo pewne wydarzenia mogą wpłynąć na psychikę kobiety.

O czym opowiada książka “Matka jej córki”?

Autorką tej porywającej oraz wzruszającej powieści jest Daniela Petrova. Książka ta została wydana przez wydawnictwo Świat Książki. “Matka jej córki” to, jak już wcześniej wspomniano, historia pewnej kobiety, która przeszła w swoim życiu bardzo dużo. Lana Stone prowadzi dość normalne, przeciętne życie. Pewnego razu dzieje się coś, co na zawsze je zmienia. Podczas nocnego spaceru widzi ona kobietę, która od razu przyciąga jej uwagę. Lana ma bardzo silne wrażenie, że kobieta ta jest jej dziwnie znajoma. Pod wpływem emocji oraz impulsu zaczyna ją śledzić. To zachowanie nie pasuje do niej, nigdy wcześniej tak nie robiła. Okazuje się, że ta kobieta to Katya. Co łączy te dwie kobiety? Katya to dawczyni jajeczka wybranego przez agencję. To właśnie dzięki temu Lana została matką. Zwykły zbieg okoliczności sprawia, że dzieje się coś, czego nikt by się nie spodziewał. Kobiety nagle zostają przyjaciółkami. Pewnego dnia jednak Katya znika. Nikt nie wie co się stało. Lana postanawia zbadać sprawę. To ona widziała Kaytę po raz ostatni. Policja zaczyna podejrzewać, że Lana nie ma szczerych intencji. Jak zakończy się ta porywająca, pełna niespodzianek, poruszająca opowieść?

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Dobra książka, Seks w wielkich miastach

Podróż przez mentalne granice

W kręgu cywilizacji zachodniej seks przestał być tematem tabu. Mówi się o nim coraz swobodniej, jest też odważniej ukazywany w różnego rodzaju dziełach artystycznych. Aleksandra Gumowska postanowiła sprawdzić, jak postrzegają go ludzie w różnych zakątkach świata. Przemierzając kolejne kontynenty i państwa spotykała się z mieszkańcami dużych metropolii. Następstwem tej podróży jest książka Seks w wielkich miastach.

Życie i seks w wielkim mieście

Ludzie w dużych miastach żyją szybciej i bardziej anonimowo. Ten ostatni aspekt zdaniem autorki jest kluczowy w postrzeganiu seksu. Bez względu na kraj życie intymne w dużej metropolii jest bardziej swobodne niż ma to miejsce w niewielkich miejscowościach. Czy to dobrze, a może jednak nie do końca? Aleksandra Gumowska nie udziela tu jasnej odpowiedzi. Wskazuje natomiast, że jak na każde inne zjawisko także na seks w wielkich miastach można spojrzeć wieloaspektowo. Wnioski będą zależały od tego, jakie kryterium weźmie się pod uwagę. Może być to chociażby:

  • kultura,
  • intymność i bliskość z drugim człowiekiem,
  • seksualne preferencje.

Odmienne doświadczenia seksualne

Czy mieszkańcy Paryża uprawiają seks inaczej od ludzi mieszkających w Kalkucie? Jak na sferę intymną patrzy się w Kairze, a jak w Tokio? Aleksandra Gumowska ruszyła przez świat, by się tego dowiedzieć. Podczas swojej podróży poznała wielu mieszkańców metropolii. Czy wszyscy patrzą na seks tak samo? Bynajmniej. Sporo zależy tu od kręgu kulturowego i jest to dosyć oczywiste. Zaskoczeniem może być natomiast konkluzja, że swobodny seks nie zawsze daje tylko radość. Ma też swoją mniej pozytywną stronę. Podobnie jak samotne życie w wielkim mieście. Książka Aleksandry Gumowskiej pozwala szerzej spojrzeć na ludzką intymność. Poznać jej nieoczywiste oblicza i przekonać się, jak odmiennie patrzą na nią mieszkańcy konkretnych regionów świata. Seks w wielkich miastach to lektura, która z perspektywy polskiego czytelnika może się wydać dosyć śmiała (https://www.taniaksiazka.pl/seks-w-wielkich-miastach-aleksandra-gumowska-p-1354534.html). Warto jednak po nią sięgnąć, ponieważ porusza kwestie istotne z punktu widzenia społeczeństwa i poszczególnych jednostek. To lektura nie tylko dla przedstawicieli młodego pokolenia. Sporo praktycznych informacji znajdą tam również nieco starsi czytelnicy. Dzięki takim książkom temat seksu nie znajduje się już na marginesie debaty publicznej. Jest omawiany odważniej, a przez to wiele osób ma dostęp do ważnych informacji i czerpie z pożycia więcej satysfakcji. Przy okazji lektury Seksu w wielkich miastach można się sporo dowiedzieć o kulturowych niuansach.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com
Dobra książka, Rozdarty kontynent

Rozdzierająca historia Starego Kontynentu

Historia Europy jest pełna burzliwych okresów, jednak ostatnie stulecie było pod tym względem szczególne. Po dwóch wielkich konfliktach nastał czas wielkiego niepokoju zimnej wojny. Choć młodszym pokoleniom może się ona wydawać odległa, tak naprawdę od jej zakończenia nie upłynęło wiele czasu. Nie trzeba też było długo czekać na pojawienie się kolejnych zagrożeń, tym razem związanych z terroryzmem. Ian Kershaw prześledził losy Europy lat 1950-2017. W swojej książce Rozdarty kontynent wyciąga wnioski z minionych wydarzeń, przy okazji zwracając uwagę na powagę dzisiejszych problemów Starego Kontynentu. Jego ochrona jest trudniejsza za sprawą niepewności, kto jest wrogiem.

Jaka jest dzisiejsza Europa?

Trudno zdefiniować ją w kilku zdaniach. Na pewno jest niejednorodna i wielokulturowa, była taka zresztą od dawna. Jeżeli nie od zawsze. Mieszkają w niej ludzie o bardzo różnym pochodzeniu, co generuje mnóstwo trudności i konfliktów. I jak pokazały ostatnie lata, przekłada się zarazem na wyższe zagrożenie terrorystyczne. Jednocześnie to właśnie wielokulturowość czyni Europę wyjątkową. Kontynent w przeszłości rozwijał się za sprawą przepływu ludzi i towarów. Dzisiejsza Wspólnota to symbol otwartości i chęci współpracy wielu narodów. Z książki Rozdarty kontynent. Europa lat 1950-2017 wyłania się niejednorodny obraz Starego Kontynentu. To co jest jego wielkim walorem, pozostaje zarazem źródłem większości problemów. Ian Kershaw stworzył książkę o Europejczykach i dla Europejczyków. Jej lektura pozwala z nieco większym dystansem spojrzeć na życie na tym konkretnym kontynencie.

Być Europejczykiem


Rozdarty kontynent porusza problem europejskiej tożsamości. Autor sam jest Europejczykiem, jako historyk może spojrzeć na wydarzenia ostatnich lat i dekad fachowym okiem. Książka Iana Kershawa to cenna lektura, która uzupełni wiedzę uzyskaną w szkole. Nie trzeba być pasjonatem historii, aby sięgnąć po tę pozycję. Przeciwnie, napisana w sposób przystępny wyjaśnia:

  • dlaczego współczesna Europa wygląda tak, a nie inaczej,
  • jak na Stary Kontynent wpłynęła zimna wojna, a następnie zamachy turystyczne,
  • kim jest współczesny Europejczyk, czy mieszkańców Europy więcej łączy niż dzieli.

Wspólnie z autorem czytelnik podąża przez kolejne lata drugiej połowy XX i początek XXI wieku. Przyglądają się kluczowym wydarzeniom historycznym w nowy sposób. Odbiorca ma też okazję poznać mnóstwo nieznanych mu faktów. Do tego dochodzą obserwacje i fachowe wnioski, dzięki którym łatwiej zrozumieć współczesną Europę.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com