Dobra książka, Rozdarty kontynent

Rozdzierająca historia Starego Kontynentu

Historia Europy jest pełna burzliwych okresów, jednak ostatnie stulecie było pod tym względem szczególne. Po dwóch wielkich konfliktach nastał czas wielkiego niepokoju zimnej wojny. Choć młodszym pokoleniom może się ona wydawać odległa, tak naprawdę od jej zakończenia nie upłynęło wiele czasu. Nie trzeba też było długo czekać na pojawienie się kolejnych zagrożeń, tym razem związanych z terroryzmem. Ian Kershaw prześledził losy Europy lat 1950-2017. W swojej książce Rozdarty kontynent wyciąga wnioski z minionych wydarzeń, przy okazji zwracając uwagę na powagę dzisiejszych problemów Starego Kontynentu. Jego ochrona jest trudniejsza za sprawą niepewności, kto jest wrogiem.

Jaka jest dzisiejsza Europa?

Trudno zdefiniować ją w kilku zdaniach. Na pewno jest niejednorodna i wielokulturowa, była taka zresztą od dawna. Jeżeli nie od zawsze. Mieszkają w niej ludzie o bardzo różnym pochodzeniu, co generuje mnóstwo trudności i konfliktów. I jak pokazały ostatnie lata, przekłada się zarazem na wyższe zagrożenie terrorystyczne. Jednocześnie to właśnie wielokulturowość czyni Europę wyjątkową. Kontynent w przeszłości rozwijał się za sprawą przepływu ludzi i towarów. Dzisiejsza Wspólnota to symbol otwartości i chęci współpracy wielu narodów. Z książki Rozdarty kontynent. Europa lat 1950-2017 wyłania się niejednorodny obraz Starego Kontynentu. To co jest jego wielkim walorem, pozostaje zarazem źródłem większości problemów. Ian Kershaw stworzył książkę o Europejczykach i dla Europejczyków. Jej lektura pozwala z nieco większym dystansem spojrzeć na życie na tym konkretnym kontynencie.

Być Europejczykiem


Rozdarty kontynent porusza problem europejskiej tożsamości. Autor sam jest Europejczykiem, jako historyk może spojrzeć na wydarzenia ostatnich lat i dekad fachowym okiem. Książka Iana Kershawa to cenna lektura, która uzupełni wiedzę uzyskaną w szkole. Nie trzeba być pasjonatem historii, aby sięgnąć po tę pozycję. Przeciwnie, napisana w sposób przystępny wyjaśnia:

  • dlaczego współczesna Europa wygląda tak, a nie inaczej,
  • jak na Stary Kontynent wpłynęła zimna wojna, a następnie zamachy turystyczne,
  • kim jest współczesny Europejczyk, czy mieszkańców Europy więcej łączy niż dzieli.

Wspólnie z autorem czytelnik podąża przez kolejne lata drugiej połowy XX i początek XXI wieku. Przyglądają się kluczowym wydarzeniom historycznym w nowy sposób. Odbiorca ma też okazję poznać mnóstwo nieznanych mu faktów. Do tego dochodzą obserwacje i fachowe wnioski, dzięki którym łatwiej zrozumieć współczesną Europę.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com